Po odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniły się zasady odnośnie odpraw celnych. Z początkiem 2021 roku odprawa celna dotyczy praktycznie każdego towaru, który jest wysyłany między Wielką Brytanią, a państwami zrzeszonymi w Unii Europejskiej. Dotyczy to firm, a także osób prywatnych. Wśród wielu niepewności, pewne jest to że dużo się zmieniło przez brexit. Cło podczas wymiany towarów zostało zmienione dla Wielkiej Brytanii, ponieważ nie jest to już część obszaru celnego Unii Europejskiej. Jest jednak jeden wyjątek i jest nim Irlandia Północna, pomimo tego, że wchodzi w skład Wielkiej Brytanii, jednak ze względu na zapisy porozumienia Unii Europejskiej, nadal są częścią obszaru celnego wspólnoty państw europejskich.
Odprawa celna po brexicie – cło dla przesyłek
Niestety wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało to, że wysyłka towarów stała się bardziej czasochłonna. Odprawa celna będzie przebiegać bardziej szczegółowo po tym jak wszedł w życie plan brexit. Cło dla przesyłek się zmienił, a także firma kurierska będzie potrzebować o wiele więcej informacji podczas nadawania przesyłek. Jest to trochę bardziej skomplikowane niż dotychczas, a szczególnie dla osób, które nie wysyłały nigdy swoich towarów poza granice Unii Europejskiej.
Jak obliczyć stawki cła – brexit
Z pomocą w celu ustalenia wysokości opłat mogą przyjść tutaj agencje celne. Są to firmy, które specjalizują się w zmieniających się przepisach prawnych. Pracują latami dla klientów, reprezentując ich firmy w Urzędach Celnych czy także obliczając wysokości stawek za cło. Brexit poczynił pewne zmiany, które muszą zostać spełnione podczas handlu między państwami z UE, a Wielką Brytanią. Muszą zostać przygotowane dwa dokumenty odnośnie potwierdzenia wartości transportowanych towarów oraz ich listę i wagę. Są to bardzo ważne dokumenty, dzięki którym handel z Wielką Brytanią będzie możliwy i opłacalny dla osób prywatnych, jak i bardzo dużych firm spedycyjnych.
0 komentarzy